Stavební pouzdra - neviditelný zázrak!

v dobách minulých byly posuvné dveře symbolem honosné domácnosti. Dnes již ale nejsou ničím výjimečným a dovolit si je může každý, a to jak z pohledu financí, tak díky množství variant, v jakých jsou nabízeny.

Tím hlavním motivem k pořízení posuvných dveří bývá nejčastěji potřeba ušetřit prostor nebo vyřešit dispozici bydlení. Díky eliminaci klasických dveří je možné ušetřit až 2 m2 místa. V poslední době navíc lákají zájemce ke koupi i různá neokoukaná a elegantní designová řešení, která instalace posuvných dveří umožňuje. K jejich dalším výhodám patří tichý chod, jsou přirozeně bezbariérové a už nikdy jejich majitele nevyruší bouchnutí způsobené průvanem.

obr_3

Nutno dodat, že posuvné dveře by nebyly tím magickým prvkem vaší domácnosti, nebýt stavebních pouzder. To ona zajišťují veškerou „práci“.  Při výběru dveří bychom se tak měli právě jejich výběru věnovat zvlášť pečlivě. A jak si vlastně vybrat? 

Je libo křídlo nebo dvě?

Prvním kritériem je typ konstrukce, do které bude pouzdro zabudováno. Zde jsou dvě možnosti, a to buďto klasická zeď nebo sádrokartonová příčka. Dále si můžete vybírat z různých typů zavírání. Nejčastěji se jedná o klasické jednokřídlé či dvoukřídlé dveře. U dvoukřídlých lze ještě určit, zda se mají otevírat proti sobě nebo zda mají obě křídla zajíždět teleskopicky do jednoho pouzdra. Velmi časté je také řešení, kdy do jednoho pouzdra zajíždějí dveře od dvou sousedních místností. To je s oblibou využíváno například u koupelny a WC. Ti nejlepší výrobci však mají ve své nabídce i nestandardní typy, jako například obloukové posuvné dveře nebo posuvně otočné dveře. To dává architektům a designérům další možnosti pro práci s prostorem.

obr1  celoskleněné dveře do pouzdra

Při výběru buďte nároční

Kvalitní stavební pouzdra mohou být vybavena dalším příslušenstvím. V podstatě standardem jsou už automatické dojezdy nebo brzdy, chránící dveře před poškozením při rychlé manipulaci. U dvoukřídlých dveří se zase ptejte na synchronizované otevírání obou křídel. Pro osoby s omezenou schopností pohybu nebo prostě jen pro zvýšení komfortu zase může být zajímavé osazení motorizovaným pojezdem.  Dnes už jsou na trhu také pouzdra, která mají vlastnosti klasické zdi a lze na ně připevnit nábytek nebo jiné vybavení. To bylo dříve tabu. Stejně tak již vedle dveří, na straně, kde je pouzdro, může být umístěný například vypínač osvětlení, což také nebývalo technicky proveditelné. Možnosti moderních technologií a jejich vývoj ale pokročily. Na trhu tak najdeme i modely, kde je zárubeň v jedné rovině se zdí nebo je nahrazena jen hliníkovým rámečkem či zcela chybí. Takové bezzárubňové posuvné dveře mohou být velice elegantním doplňkem, který posune vaše bydlení na vyšší estetickou úroveň.

logo-eclisse

Montáž a cena

Pouzdra se vyrábí pro dveře ve všech standardních rozměrech, ale sehnat lze i pouzdra pro atypické rozměry dveří. Vždy je ale potřeba počítat s tím, že budete potřebovat stavební otvor o dvojnásobném rozměru a k tomu připočítat ještě asi 15 centimetrů navíc. Co se týká montáže samotné, není složitá. Zvládne ji i zručný kutil. Při usazování je ale důležité dbát na co nejpřesnější vyvážení pouzdra. Ochotně vám s tím zajisté pomůže i dodavatel, který často k zakoupeným pouzdrům nabízí i montáž.

typ příčky

Podle vybraného modelu a rozměru počítejte s cenou pouzdra, která se pohybuje nejčastěji v rozmezí od 5 do 20 tisíc. U těch nejexkluzivnějších modelů počítejte i s cenou přesahující 50 tisíc korun. Ale výsledek, věřte, stojí za to.